Zombie apokalypsa

Tento do­ku­ment ob­sa­huje me­cha­niky po­mo­cou kto­rých je možné do hry za­niest prvky zom­bie apo­ka­ly­psy. Tieto me­cha­niky je možné apli­ko­vať na rôzne settingy a pri­nášajú za­u­jí­mavý twist nad bež­ným hra­ním a rov­nako dobre je možné ich zase vy­ho­diť.

Tieto pra­vi­dlá sa dajú po­u­žiť v rôznom roz­sahu.

  • One­shot o ne­hode v már­nici môže pri­niesť prvky ho­roru do bež­ného de­tek­tív­neho žánru.

  • Ak sa ne­po­darí ne­bez­pe­čen­stvo zdo­lať, zom­bie sa môžu začať vy­sky­to­vať aj bežne pri hraní.

  • Pra­vi­dlá pre zom­bie sa môžu vi­a­zať na lo­ka­litu, na dun­geon, alebo aj celý kon­ti­nent.

  • Zom­bie apo­ka­ly­psa môže byť témou kam­pane a s jej vy­vr­cho­le­ním sa všetko začne vra­cať do nor­málu.

  • Alebo môže byť aj za­ko­re­nená do zá­kladu settingu a ak­tívna vždy a všade.

Náhodné stretnutia

Na ná­hodné stret­nu­tia hádž ako ob­vykle d6. Vo svete nemŕtvych však pri­chá­dza špe­ci­álne ná­hodné stret­nu­tie keď padne dvojka. Hoď znova d6 aby si od­ha­lil roz­sah stret­nu­tia. Ak je to možné na zom­bie po­stavy na­ra­zia ná­hodne. Ak na­prí­klad po­stavy od­po­čí­vajú a majú nájsť mŕtve telo, po­stava ho od­halí na­prí­klad medzi su­ti­nami keď pôjde na zá­chod. Sprá­va­nie je silno zá­vislé od ich množ­stva.

  1. Telo - ľudská mŕtvola v roz­klade. Je možné, že iba nie je na­ka­zená, alebo je jej hlava me­cha­nicky po­ško­dená. Pri snahe o presk­ú­ma­nie sa po­stava môže na jed­ničku na d6 po­stava môže na­ka­ziť. V tom prí­pade po­stu­puj ako pri bež­nej ná­kaze

  2. Spáč - po­dobne ako v pred­chá­d­za­j­úcom prí­pade sa jedná o mŕtvolu v roz­klade, no táto zom­bia je bdelá a čaká. Zo­budí sa pri hluku, ne­o­pa­tr­nom po­hybe, alebo prieskume a za­ú­točí s prekva­pe­ním na blízku po­stavu.

  3. Osa­melý sto­pár - zom­bie sa do­stala na stopu sku­pine. Bude ich ne­ú­navne pre­na­sle­do­vať, ticho a ne­ná­padne a keď sa na­skytne prí­le­ži­tosť za­ú­točí.

  4. Svorka - malé svorky o počte d6 zom­bií úto­čia ako vlci. Pri­blí­žia sa k sku­pine, podľa mož­nosti z rôznych sme­rov, vy­berú si naj­slab­šieho alebo zra­ne­ného člena sku­piny a sna­žia sa ho od­de­liť a za­hnať do kúta. Ne­dá­vajú si taký pozor ako sto­pári a ani nie sú takí tr­pez­liví. Po­ti­chu sa pri­blí­žia a sk­ú­sia vy­u­žiť si­tu­á­ciu.

  5. Črieda - väčšie sku­piny zom­bií o počte 10d6 svo­jím sprá­va­ním pri­po­mí­najú čriedy by­li­no­žrav­cov. Po­tu­lujú sa kra­ji­nou a hľadajú mäso. Po­tu­lujú sa v miestach bojov, v osa­dách a na cestách. Keď za­cí­tia jedlo tak sa ako jeden ob­rov­ský dav vr­hajú a sna­žia sa od­hryznúť si svoj kus žvanca. Inak sa po­maly pre­s­úvajú kra­ji­nou a ich po­zor­nosť je po­merne nízka. Vy­tvá­rajú množ­stvo vlast­ného hluku a zá­pa­chu aby sa na­vzá­jom vy­ho­dili z po­zor­nosti.

  6. Horda - hordy sú ob­rov­ské kon­gre­gá­cie zom­bií, ktoré sa po­hy­bujú ob­vykle v mestách, ale stane sa, že keď minú všetky zdroje kvôli hladu sa začnú pre­s­úvať. Zom­bií je tu bez­po­čet a vždy ich je dosť aby sa ob­ja­vili ďal­šie. Je­di­nou mož­nos­ťou je scho­vať sa a utiecť. Sa­mozrejme boj je k tomu tiež jed­nou ces­tou, ale ne­u­stále sa budú niekde na pe­ri­fé­rií ob­ja­vo­vať noví ne­pri­a­te­lia.

Nákaza

Po­stava ktorá bola zra­nená zom­biou ris­kuje ná­kazu. Nezá leží na tom, či sa jed­nalo o drobné kús­nu­tie alebo hl­bokú ranu. Za každé zra­ne­nie zom­biou alebo po­ten­ci­álne in­fi­ko­va­ným telom si pri­daj token in­fek­cie (alebo si zapíš hod­notu). Pri na­sle­duj­úcich hodoch si hoď tajne a vý­sle­dok po­vedz iba roz­prá­va­čovi.

Po od­po­činku si za každý token hoď d6:

  • 1: Ná­kaza!: Hoď na tabuľku ná­kazy. Zahoď token. Ak ti padla ná­kaza vi­ac­krát hoď toľkými koc­kami a vyber naj­hor­šiu mož­nosť.

  • 2–3 Spi­ace ne­bez­pe­čen­stvo: Token si ne­chaj a vy­hod­noť ho znova po ďal­šom od­po­činku.

  • 4–6 Planý po­plach: Zahoď token. A po­vedz ostat­ným, že toto zra­ne­nie ne­vy­ka­zuje známky ná­kazy.

Tabuľka ná­kazy:

  1. Planý po­plach: Po­stava trpí na­j­bliž­šiu ho­dinu hor­úč­kou a všetky hody robí s po­sti­hom (alebo ne­vý­ho­dou). Potom si hoď na zá­chranný hod proti cho­ro­bám (alebo vhodnú al­ter­na­tívu). Ak uspe­ješ hor­účka ust­úpila. Inak po­kra­čuje ďal­šiu ho­dinu a takto opa­kuj hody aj ďalej.

  2. Dvo­jitý agent: Vezmi si späť token in­fek­cie. Roz­prá­vač môže ke­dykoľvek (a že si ur­čite počká na naj­ne­vhod­nej­šiu prí­le­ži­tosť!) pre­brať kon­t­rolu nad po­sta­vou až do doby kým sa ne­zbaví všet­kých to­ke­nov in­fek­cie.

  3. Tichá hrozba: Vezmi si späť token in­fek­cie. Po­stava sa vý­razne potí, má kruhy pod očami, vý­razné žily a šedú po­kožku. Ná­sledky zatiaľ ne­pri­nášajú me­cha­nické po­stihy.

  4. Hor­účka: Po­stava trpí hor­úč­kami, všetky hody robí s po­sti­hom (alebo s ne­vý­ho­dou). O ho­dinu hoď zá­chranný hod proti cho­ro­bám (alebo vhodnú al­ter­na­tívu). Ak uspe­ješ hor­účka sa zníži, inak hoď znova na túto tabuľku.

  5. Bez­ve­do­mie: Po­stava má hor­účku a upadá do bez­ve­do­mia. O ho­dinu hoď zá­chranný hod proti cho­do­bám. Ak uspe­ješ, znova hoď na túto tabuľku. V opač­nom prí­pade po­stava umiera. Ak nie je spá­lená, každú ho­dinu hoď d6 (kým to má zmy­sel). Na 1 po­vstane ako zom­bia.

  6. Rýchla smrť: po­stava oka­mžite umiera a rovno sa pre­trans­for­muje na zom­biu.

Zombie

V našom prí­pade vy­chá­d­zame z kla­sic­kých zom­bie apo­ka­lyp­tic­kých fil­mov a se­ri­á­lov. Zom­bie teda ne­vzni­kajú ná­sled­kom neja­kej kli­atby alebo po­dobne, ale jedná sa o ná­sle­dok mi­k­ro­bi­ál­nej ná­kazy. Obykle sa ná­kaza šíri sli­nami alebo krvou, ktoré sa musia do­stať do krvi hos­titeľa. Ob­vykle kús­nu­tím. Mi­k­rób sa potom snaží svojho no­siteľa po­stupne zabiť. Vy­vo­láva hor­účku a le­tar­giu, ktoré člo­veka po­stupne za­bijú. Keď člo­vek zo­mrie, cho­roba začne adap­to­vať jeho ner­vový sys­tém a do pár hodín pre­be­rie kon­t­rolu.

Keď sa mi­k­rób adap­tuje na telo hos­titeľa, po­mo­cou moz­go­vého kmeňa a chrb­tice ovláda jeho hrubú mo­to­riku. Mi­k­rób sa­motný spo­tre­b­úva pre svoj život ex­trémne málo ener­gie, ktorú zís­kava z tela svojho hos­titeľa, pre­vážne z ne­po­treb­ných častí mozgu. Tie sa po­stupne pre­me­nia na hustú čiernu te­ku­tinu a potom začne krehnúť aj lebka. Fun­go­va­nie hos­titeľa sa­mot­ného je ener­ge­ticky vý­razne ná­ročnej­šie a ak chce aby sa po­hy­bo­valo po­tre­buje jesť a mi­k­rób si je toho dobre ve­domý. Zá­ro­veň sa však snaží telo udr­žať v stave mi­ni­mál­neho vý­konu aby vy­dr­žalo ak­tívne čo na­jdlh­šie.

Pre po­treby hry môžeme de­fi­no­vať šesť úrovní ak­ti­vity (aby sa dali prí­padne ge­ne­ro­vať hodom na d6). Pre­bu­de­nie z úrovne na vyššiu trvá asi jedno “kolo”.

  1. Ve­ge­ta­tívny stav: Telo zom­bie je prak­ticky úplne mŕtve, roz­klad je spo­ma­lený vďaka mi­k­róbu a zom­bia takto vy­drží čakať prak­ticky ne­ob­med­zene dlho. Nejaví ži­a­dne známky ži­vota.

  2. Šmatlák: Zom­bie sa bez­cieľne po­tu­luje alebo po­stáva a po­zerá do diaľky. V tomto prí­pade sa ori­en­tuje najmä podľa pachu a zvuku. Člo­veka za­zrie iba ak pre­behne pri­amo pred jeho očami pár me­t­rov pred ním. V tomto stave do­káže exis­to­vať me­si­ace, možno aj roky, stačí mu zried­kavé jedlo vo forme zdoch­liny, či zvie­raťa.

  3. Cho­dec: Zom­bie kráča z lo­ká­cie na lo­ká­ciu, alebo nie­koho pre­na­sle­duje. Má po­merne dobré tempo a re­flexy. Po­zerá sa okolo seba a vníma svet. Me­ta­bo­li­zmus je spo­ma­lený, telo sa do­káže či­astočne zo­hriať, v tomto stave ne­do­káže vy­dr­žať dlh­šie ako pár dní až týžd­ňov, no má oveľa lep­šiu šancu za­do­vá­žiť si po­travu.

  4. Lovec: Zom­bie má fy­zické schop­nosti zhruba na úrovni člo­veka. Plíži sa, scho­váva sa. Zom­bie ko­najú v sku­pi­nách a sna­žia sa jed­no­du­chou stra­té­giou za­hnať ľudí do pasce. Me­ta­bo­li­zmus je po­merne ak­tívny, telo vy­tvára značné množ­stvo tepla, zom­bie po­tre­bujú jesť ako bežní ľudia. V tomto stave sa zom­bie roz­kladá ako bežná mŕtvola a nemôže v ňom dlho­dobo zotr­vá­vať.

  5. Bežec: Zom­bie má vy­sokú tep­lotu, svaly pra­cujú efek­tívne, do­káže behať, bo­jo­vať, do­káže liezť na pre­kážky, po­u­ží­vať pri­mi­tívne ná­stroje (pa­licu na zho­de­nie člo­veka z miesta kam ne­do­či­ahne, kameň na roz­bi­tie dverí, do­káže stla­čiť kľučku na dve­rách). Zom­bie v tomto stave po­tre­bujú veľa ener­gie a vstu­pujú do neho počas lovu alebo ked majú pred sebou prísľub po­travy. Ich telo je v stave hor­účky a tá pôsobí deštruk­tívne na telo i vírus, ktorý pre­hri­a­tie za­bíja.

  6. Sko­kan: Zom­bia je nadľudsky rýchla a silná lezie po ná­roč­ných po­vr­choch, má dobrý ba­lans, bráni sa. Zom­bie si do­kážu po­má­hať aby sa do­stali na ne­do­stupné miesta, do­kážu po­cho­piť za­ri­a­de­nia, stla­čiť tla­čítko na ot­vá­ra­nie dverí, roz­vi­a­zať reťaz, roz­biť zámok. Táto úro­veň ak­ti­vity spôso­buje zom­bií vážne zra­ne­nia, po­ško­de­nie sva­lov, praska­nie kĺbov a kostí, silná hor­účka po­stupne za­bíja vírus a dez­in­fi­kuje telo. Po pár ko­lách sa zom­bia musí ukľudniť a na­jesť, inak sama zo­mrie.

Tipy a triky

V prí­pade jed­not­li­vých zom­bií je dobré ich výskyt spo­jiť s prí­be­ho­vým há­či­kom.

  • Je zom­bie za­ve­sený na re­ťa­zi­ach v strede miest­nosti?

  • Prečo má v ústach zro­lo­vaný pa­pie­rik? Je na ňom odkaz z mi­nu­losti?

  • Leží telo na má­rach ovešané šper­kami?

  • Kto by scho­val zom­biu do truh­lice?

  • Má na sebe br­ne­nie s hel­mou alebo má na hlave iba vedro?

  • Vy­zerá a správa sa ako starý člo­vek? Hojdá sa na ho­jda­com kresle s pa­lič­kou v ru­kách?

Sto­pári a svorky ne­ú­to­čia pri­amo budú sku­pinu po­ti­chu pre­na­sle­do­vať a pri­pra­via sa na vhodnú si­tu­á­ciu.

  • Ako GM si pamätaj, že exis­tujú a využi ich až pri na­j­bliž­šej prí­le­ži­tosti. Za­ú­toč keď robia prieskum, vy­rá­žajú dvere, oše­trujú zra­ne­ných, keď im do­hára svetlo.

  • Útoč z krytu a z krát­kych vz­di­a­le­ností, z rôznych uhlov.

  • Obkľúč ich, za­ú­toč v týle kým sú bo­jov­níci za­u­jatí inde!

Veľké davy zom­bií sú hlúpe, ale je prak­ticky ne­možné ich zabiť.

  • Je jed­no­du­ché sa im vy­hnúť, je možné sa okolo nich preplí­žiť, ak to si­tu­á­cia umožní je možné im ujsť

  • Zom­bie sú tr­pez­livé. Vedia, že ľudia raz musia vy­liezť zo svojho úkrytu. Do­bý­jať sa dnu budú iba oje­di­nele.

  • Ak je upro­stred davu nejaký pred­met alebo osoba, je ex­trémne ťažké ho odtiaľ do­stať

  • Akýkoľvek hluk alebo chyba spôsobí ná­rast ak­ti­vity u hordy zom­bií. Aj tí naj­lepší môžu zo­mrieť. A možno sa bude musieť niekto obe­to­vať aby ich od­lá­kal.

  • Črieda zom­bií pred­sta­vuje pre po­stavy pre­kážku na ge­o­gra­fic­kej úrovni. Po­stavy ju vedia pre­kro­čiť, pre­sme­ro­vať alebo obísť, musia však mať plán.

  • Horda zom­bií je tu na to aby sku­pinu úplne dis­lo­ko­vala. Ak sa horda pre­sunie do ich ob­lasti, táto ob­lasť sa stane ne­do­stup­nou. Môže sa to stať kdekoľvek a aj bez­pečná zá­kladňa môže byť v krát­kom čase za­li­eta hor­dami zom­bií. Svet je v roz­klade a pre­kážky sa ničia.

Zom­bie ne­sle­dujú ži­a­dnu spo­ločnú dlho­dobú stra­té­giu.

  • V kon­t­ro­lo­va­nej si­tu­á­cií nie je pro­blém zabiť zom­biu pre ni­koho. V ris­kant­nej si­tu­á­cií môžu byť zom­bie pro­blé­mom aj pre sk­ú­se­ných dob­ro­dru­hov

  • Úto­čia aby sa kŕmili, nie aby za­bí­jali.

  • Úto­čia na ciele, ktoré majú od­ha­lené telo a sú blízko.

  • Úto­čia hro­madne. Ak sa to dá, za­va­lia svoj cieľ, zho­dia na zem a roz­tr­hajú na kusy.

  • Ne­majú ži­a­dny pud se­ba­zá­chovy, ne­po­znajú strach, brá­nia sa iba ak ich to pri­blíži k jedlu.

Pasce a pre­kážky zom­bie spo­ma­lia a za­bijú, ži­a­dny múr však nie je prí­liš vy­soký a ži­a­dna diera prí­liš hl­boká. Skôr či neskôr pre­kro­čia každú pre­kážku. Po­stavy musia cítiť tlak. Ži­a­dny od­po­či­nok, ži­a­dne úto­čisko!

Zom­bie sa môžu začať ob­ja­vo­vať v iných for­mách

  • Za­čala cho­roba na­pá­dať zvie­ratá?

  • Za­čali na­ka­zení ľudia pred smr­ťou mu­to­vať?

  • Ob­ja­vujú sa sen­ti­entní vládci mŕtvych, ktorí medzi sebou vedú te­ri­to­ri­álne vojny?

Ako na zom­bie vplýva po­časie?

  • Hi­ber­nujú v zime?

  • Pre­hrie­vajú sa v lete?

  • Vy­hý­bajú sa slnku?

  • Bráni dážď ich zmys­lom?