Kláštor svätého Ambróza

Roz­padlý kláš­tor svätého Am­bróza ukrýva ta­jom­stvá tra­gic­kej ex­pló­zie z roku 1917. Ke­dysi cen­t­rum vče­lárstva a vzde­la­nia, dnes ne­bez­pečné ruiny s ne­sta­bil­nými vý­buš­ni­nami, rojmi di­vých včiel a ne­o­ča­ká­va­nými oby­vateľmi, ča­kajú na od­váž­liv­cov, ktorí ig­no­rujú ci­sár­sky zákaz vstupu.

Čo sa tu skutočne stalo

Píše sa rok 1925 a ruiny kláš­tora svätého Am­bróza stoja ne­do­tknuté na kopci ne­ďa­leko Hor­ných Ko­pa­níc. Ešte do­ne­dávna boli cen­t­rom po­zna­nia v tejto ob­lasti, no v roku 1917 došlo k ob­rov­skej ex­pló­zií, ktorá tento kláš­tor zme­nila v trosky.

Kláš­tor bol po­sta­vený zhruba v štr­ná­stom sto­ročí a bol zasvätený svätému Am­bró­zovi z Mi­lána, pa­tró­novi včiel. Jeho za­me­ra­ním mal byť vý­zkum agri­kul­t­úry, najmä me­te­o­ro­ló­gie a vče­lárstva. Kláš­tor bol vy­tvo­rený ako opev­nený dvo­rec, schopný odo­lať prí­pad­ným ne­pri­ateľským úto­kom. Aj preto bol v šest­ná­stom a se­dem­ná­stom sto­ročí po­u­žitý ako pev­nosť proti osman­ským ná­jazdom, kde sa mohlo scho­vať lo­kálne oby­vateľstvo. V tejto dobe bol vy­tvo­rený aj veľký gasthaus a špi­tál.

Mapa kláštora
Mapa kláš­tora

V na­j­bliž­ších rokoch začal kláš­tor strá­cať na vý­zname a upa­dať. Na konci devätná­steho sto­ro­čia tu žila už iba hrstka po­star­ších mní­chov a omše sem cho­dil sl­úžiť kňaz z de­diny. Počas veľkej vojny Habsbur­go­via roz­hodli, že toto miesto vy­u­žijú ako poľnú ne­moc­nicu. Roz­si­a­hle pod­zemné pries­tory sa za­čali vy­u­ží­vať ako mu­ničný sklad. Ma­te­riál sem vo­zili ne­ďa­le­kou že­lez­ni­cou.

Za ex­pló­ziou stojí fran­c­úz­sky špión slo­ven­ského pôvodu, kto­rému fran­c­úz­sky pre­zi­dent prisľúbil par­dón v prí­pade, že sa mu po­darí zni­čiť tento kláš­tor. Ten sa sem in­flil­tro­val ako novic, pri­pra­vil v pod­zemí roz­bušky a ušiel. Tou dobou už mu boli jeho bra­tia mnísi v pätách, avšak ex­pló­zia za­hla­dila všetky stopy vrátane glejtu o amne­stií. Slavo Bu­ben­čík dodnes žije v Ko­pa­ni­ci­ach a pra­cuje ako pre­dák na miest­nej píle.

Na uda­losti si môžu spo­mí­nať ľudia z obce. Vý­buch otri­a­sol celou de­di­nou až po­praskali niek­toré okná a rozozvu­čal sa zvon v de­din­skom kos­tole. Na­sle­do­val ra­chot pa­daj­úcich budov a kusy ka­me­nia vraj pri­le­teli až do de­diny. Ľudia ihneď ute­kali za­chra­ňo­vať čo sa dalo. Po ex­pló­zií odtiaľto od­viezli niekoľko pre­ži­vších (na­prí­klad Ethel Ba­lo­ghovú), no kňaz po­tocký za­ká­zal vstu­po­vať na miesto, ak nešlo o zá­chranu ži­vo­tov. Stále sa ozý­vali vý­buchy z pod­ze­mia a rúcali sa steny. O dva dni miesto do­ra­zil inšpek­tor z prešporka, ktorý spolu so žan­dármi a že­nis­tami miesto presk­ú­mal. Celá ope­rá­cia tr­vala len ne­celú ho­dinu. Žan­dári na­lo­žili telá mŕtvych na voz a od­viezli na cin­torín v Hor­ných Ko­pa­ni­ci­ach. Ne­ďa­leko inšpek­tora vy­buchla bomba až ho hlina za­si­ahla do tváre. Za­má­val svo­jimi lejstrami a uza­vrel celú uda­losť ako ne­hodu. Ob­lasť je už roky pod Habsbur­gskou plom­bou so zá­ka­zom vstupu. Že­nijne od­diely ju už dávno mohli v rámci po­voj­no­vých opráv vy­čis­tiť a od­mí­no­vať, no zdá sa, že sa na kláš­tor počas zmeny gar­ni­t­úry jed­no­du­cho za­budlo.

Dispozícia

Dodnes je miesto po­sy­pané zme­sou sutín a vý­buš­nín, ktoré sú ne­sta­bilné a ke­dykoľvek môžu spôsobiť ne­hodu a tak sem nikto ne­chodí.

Kláš­tor stojí na kopci po­si­a­tom lúč­nymi by­li­nami. Všade bzu­čia zdi­vo­čelé včely, ktoré pre­li­e­tajú z kvetu na kvet vždy pri­pra­vené chrá­niť svoje úle. Zdá sa, že zá­padná časť bola kom­pletne zrov­naná so zemou. Vý­chodné, úžit­kové, krídlo odo­lalo ex­pló­ziám lep­šie, zdá sa, že tu stojí aj časť po­scho­dia. Steny sú po­bo­rené, no in­te­riér by možno mohol byť za­cho­valý.

Na mieste brány je sprách­ni­vená zá­vora na kto­rej je na­le­pený ci­sár­sky výnos o zá­kaze vstupu na toto ne­bez­pečné miesto pod hroz­bou újmy na zdraví i ži­vote. Vst­úpiť je možné aj pri­amo cez zde­mo­lo­vané steny sta­vieb v zá­pad­nej časti.

Na ná­dvorí je ob­rov­ský krá­ter a zvl­nená zem vy­po­vedá o ne­ná­vratne za­sy­pa­ných pod­zem­ných pries­to­roch, ktoré zni­čili sekun­dárne ex­pló­zie.

🐝 Včely:

Väčšina pries­to­rov je zvonka do­stupná pre včely. Ak sa po­stavy niekde zdr­žia dlh­šie ako jednu zmenu (15 min.), hoď d6 a ak padne 1, uštipnú včely ná­hodnú po­stavu. Ak sú v sku­pine po­stavy, ktoré za­bili včelu, vyber ná­hodne jednu z nich. Kli­atba sa dá zru­šiť v kap­lnke spá­le­ním by­li­niek. Re­cept ktorý po­u­ží­vajú mnísi ob­sa­huje šal­viu, le­van­dulu a ty­mián. Môže sa to javiť ako kli­atba, no sú to iba vče­lie fe­ro­móny a pri­rod­zený re­pe­lent, čo pre­kryje ich pach.

🐻 Medvedica:

Po are­áli sa po­hy­buje med­ve­dica s dvomi mlá­ďa­tami. Má prístup do všet­kých miest­ností bez dverí. Pri ná­všteve ta­kejto lo­ká­cie hoď d6 a na 1 sa tam po­tu­luje. Štan­dardne sa však snaží do­stať do piv­nice v ku­chyni. Med­ve­dici je po­trebné utiecť, za­hnať ju, alebo od­lá­kať. Ona sa bude sna­žiť po­stavy za­hnať, avšak ak na ňu ne­za­ú­to­čia a ne­budú sa pri­bli­žo­vať k med­vie­ďa­tám, ne­bude agre­sívna. Med­vie­ďatá sú ešte ťar­bavé, dôver­čivé a hravé. Ich matka ich však bude chrá­niť s hro­zi­vou zú­ri­vos­ťou. Aj ju deti za­ženú časom sa vráti a skúsi sa do kláš­tora do­stať z iného smeru. Cíti, že tam je niekde jedlo a med.

Pri stret­nutí hoď d6 aby si zis­til ktoré med­vede sú prí­tomné:

  1. Med­ve­dica a obe med­vie­ďatá
  2. Med­ve­dica a jedno mláďa
  3. Iba med­ve­dica
  4. Obe mlá­ďatá
  5. Jedno mláďa
  6. Hoď znova, ale niek­torý z med­ve­ďov po­tre­buje pomoc

💣 Explózia:

Niek­toré miest­nosti ex­pló­zia úplne zni­čila. Sú po­kryté su­ti­nami a stále ob­sa­hujú roz­tr­ú­sené vý­buš­niny spolu s ful­mi­ná­tom or­tu­ť­na­tým, ten sa po­u­ží­val ako roz­buška a časom de­te­ri­o­ruje a stáva sa stále viac ne­sta­bil­ným. Ak sa po­stavy budú pre­hra­bá­vať su­ti­nami, za každú akciu alebo zmenu práce musia po­stavy uspieť vo vhod­nej sk­úške, inak hoď d6.

  • 0-4: zosun sutín, strata sta­bi­lity, za­sy­ča­nie roz­bušky je va­ro­va­ním pred hl­úpymi ak­ti­vi­tami.
  • 5: Zosun sutín alebo pád spôsobol po­stave ľahké zra­ne­nie.
  • 6: Vý­buch ful­mi­nátu spôsobil po­stave ťažké zra­ne­nie. Na­prí­klad stratu prsta či oka! Prispôsob ná­sledky vášmu štýlu hra­nia, no pamätaj, že v tomto prí­pade by mali byť dlho­do­bým me­men­tom pre celú sku­pinu.

V su­ti­nách po vý­buchu je možné nájsť kde tu za­va­lenú ruku, nohu, či možno aj ce­lého kost­livca. Je dobré občas otes­to­vať aké nervy a ža­l­údok majú po­stavy!

📖 Dokumenty:

  • Den­ník mní­cha po­pi­suje po­sledné dni pred ex­pló­ziou. Má po­do­zre­nie, že je tu špión. Tiež píše, že zabil omy­lom včelu a tak šiel vy­me­niť do kap­lnky obe­tiny (le­van­dula, šal­via, ty­mián) a po­mod­liť sa k svätcovi. Na­chá­dza sa v noč­nom sto­líku hore v dor­mi­tó­riu. Den­ník spo­mína ne­dávnu hlasnú hádky medzi kňa­zom a vrch­nou sestrou Ba­lo­gho­vou, keď sa sna­žil dať po­sledné po­ma­za­nie pa­ci­en­tovi, kto­rého chcela za­chrá­niť. Pre­tože sa znova vráti až v nedeľu na omšu.
  • Mapa kláš­tora, ktorá po­pi­suje aj skryté miest­nosti, ale ne­u­r­čuje ako sa do nich do­stať. Na­chá­dza sa skrytá v skriptó­riu
  • Ži­vo­to­pis sv. Am­bróza, ktorý po­pi­suje život am­bróza a jeho aspekty. Na­chá­dza sa v kniž­nici. (V tomto prí­pade uše­t­rime miesto a daj hrá­čom pre­čí­tať jeho stránku na wi­ki­pé­dií: https://en.m.wi­ki­pe­dia.org/wiki/Am­brose)
  • Zá­znam vstu­pov cud­zin­cov do kláš­tora. Na zozname sa ob­ja­vujú mená kňaza Po­toc­kého a Ethel Ba­lo­gho­vej, pri­čom obaja majú v deň vý­buchu od­chod. Na­chá­dza sa v skriptó­riu. (Kon­flikt kňaza a Ethel je ho­o­kom na zby­tok he­xcrawlu a je možné ho ig­no­ro­vať)
  • Po­tvr­de­nie o pod­mi­e­nečnej amne­stií v prí­pade úspeš­ného spl­ne­nia misie a za­da­nie úlohy sa­bo­táž mu­nič­ného skladu. Po­tvr­de­nie je vo fran­c­úz­štine od Deuxième Bu­reau. Je vy­daný na meno Sla­vo­mír B., ktorý bol vo fran­c­úzku trestaný za pa­še­rác­tvo a účasť na or­ga­ni­zo­va­nom zlo­čine. Má ho v ruke ze­vraž­dené telo mní­cha vo vín­nej piv­nici. (Opäť sa jedná o väzbu do he­xcrawlu kde am­ne­sto­vaný Sla­vo­mír Bu­ben­čík pra­cuje ako pre­dák na ko­pa­nic­kej píle. Tento prí­beh však pre­kresľuje prí­beh mo­dulu a je dobré ho tam ne­chať)
  • Zá­znamy po­časia v ar­chíve a tabuľky na vý­po­čet pred­po­vede v tejto ob­lasti, pri zmene po­časia vie po­stava uro­biť sk­úšku s touto kni­hou a pre­ho­diť vý­sledné po­časie. Druhý vý­sle­dok však platí.
  • Che­mická ku­chárka v la­bo­ra­tó­riu. Ob­sa­huje hro­madu ne­bez­peč­ných re­cep­tov, na­prí­klad na lieky (ópi­ová tink­t­úra, ió­dová tink­t­úra, ak­tívne uhlie, ex­trakt bre­zo­vej kôry, tin­ky­úra ľuľkobca zlo­moc­ného), hno­jivá či vý­buš­niny (pušný prach, ful­mi­nát or­tu­ť­natý, dy­na­mit). Väčšina re­cep­tov vy­ža­duje ná­ročné testy a vhodné vy­ba­ve­nie.

Prízemie:

  • 11, Ruiny kos­tola: 💣🐻🐝, Su­tiny a po­pa­dané steny, stropy, niekoľko stĺpov stojí, bron­zový zvon, zni­čený kríž a vý­zdoba kos­tola.
  • 12, Vedľajší oltár: 💣🐻🐝, Su­tiny a po­pa­dané steny, se­verná stena stojí, ne­po­ško­dený oltár
  • 13, Sa­kris­tia: 💣🐝, Sa­kris­tia ako zá­zra­kom stojí, strop je či­astočne pre­pad­nutý, dvere sú pevné a je možné ich za­vrieť. Li­tur­gické knihy, ob­radné ob­le­če­nie, posvätné ná­doby a re­kvi­zity, ol­tá­rové tka­niny, sväté oleje, zvon­čeky, pad­nuté víno. Všetko či­astočne po­ško­dené pra­chom a vlh­kos­ťou
  • 14, Ka­pi­tulná sieň: 💣🐻🐝, zni­čenê steny spad­nutý strop, zvy­šky ná­bytku, v se­ve­ro­vý­chod­nom rohu za­cho­valá freska svätého am­bróza sta­raj­úceho sa o včely, za­sy­paný po­klop do pod­ze­mia 09,
  • 15, Krá­ter: 💣🐻🐝, veľký krá­ter po vý­buchu, za­sy­paný vstup do pod­ze­mia na se­ve­ro­vý­chode krá­tera (mi­ni­málne pár dní práce)
  • 16, Át­rium: 💣🐻🐝, ohra­dené čkas­točne zr­úca­ným múri­kom, husto pre­ras­tené kro­vi­nami, trsy le­van­dule, zle vi­diteľný otvor do studne 05,
  • 17, a 18, Gasthaus: 💣🐻🐝, Úplne zr­úcaná bu­dova
  • 19, Špi­tál: 💣🐻🐝, Či­astočne zbo­rená bu­dova, ko­vové po­stele, le­kár­ske ná­stroje, lieky
  • 1A, Apa­tika: 🐻🐝, Pre­pad­nutý strop, po­ško­dená stena, le­kár­ske ná­stroje, po­vliečky, obväzy, lieky, che­mi­ká­lie
  • 1B, Sklad: Za­mknuté dvere, ná­ra­die, re­me­selné ná­stroje, su­rové ma­te­ri­ály
  • 1C, Skriptó­rium: 📖, Za­mknuté dvere, ne­do­tknutá miest­nosť. Pôvodne ur­čená na pre­pi­so­va­nie kníh, neskôr po­u­ží­vaná ako či­tá­reň. Kreslá, stoly, sto­ličky, ole­jové lampy, pí­sa­cie po­treby, knihy, mapa kláš­tora je skrytá v jed­nej z kníh, zá­znam o vstupe cud­zin­cov do kláš­tora.
  • 1D, Scho­dište: 🐻🐝, pre­pad­nutý strop, schody do 22, po­stel
  • 1E, Ku­chyňa: 🐻🐝, ak sa med­vede ešte ne­ob­ja­vili, pre­hra­bujú sa tu su­ti­nami, sna­žia sa od­kryť po­klop do piv­nice. Na zemi sú po­roz­bí­jané kusy nádob a ná­bytku, miest­nosť je za­sy­paná pre­pad­nu­tým stro­pom a posteľami. Kachle, ku­chyn­ský drez, za­sy­paný vstup do piv­nice 06,.
  • 1F, Ma­nu­fak­tó­rium: ne­do­tknutá miest­nosť, za­mknuté dvere okrem 1A, plne vy­ba­vená dieľňa, ná­ra­die, ponky, ma­te­ri­ály, pod stred­ným pon­kom je skrytý vstup do la­bo­ra­tó­ria 08, za­mknutý vi­sa­cím zám­kom.
  • 1G, Zá­hrada: 🐝, ovocné stromy, pre­ras­tené kro­vi­nami, v se­ve­ro­zá­pad­nom rohu je by­lin­ková zá­hrada (ba­zalka, ore­gano, ty­mián, roz­marín, li­g­ur­ček, šal­via, pe­tržlen), v se­ve­ro­vý­chod­nom rohu sú vče­lie úle a ma­lin­čie.
  • 1H, Kap­lnka: Kap­lnka je v ne­do­tknu­tom stave, na ste­nách sú fresky, oproti vstupu stojí socha svätého am­bróza a oltár a miskou, ktorá ob­sa­huje popol a sadze. Vedľa misky je kra­bička zá­pa­liek. Miesto vy­ža­ruje ukľud­ňuj­úcu auru.
  • 1I, Skle­ník: Úplne za­ras­tený, exo­tické plo­diny, raj­činy, pa­priky, man­da­rinka. Vodu pri­vá­dza od­kvap. Je ním možné vy­liezť na bal­kón 23,

Poschodie:

  • 21, Kniž­nica: 🐝📖, prehnitá pod­laha, ne­bez­pe­čie pre­pad­nu­tia, zr­úcaný ju­ho­zá­padný roh, ná­bo­žen­ská, fi­lo­zo­fická a ve­decká li­te­rat­úra, veľká časť po­ško­dená vodou. Niekoľko vzác­nych a ilu­mi­no­va­ných zväzkov. Ži­vo­to­pis svätého Am­bróza.
  • 22, Dor­mi­tó­rium: 🐝📖, kom­pletne pre­pad­nutá pod­laha, niekoľko po­stelí, ne­bez­pe­čie pre­pad­nu­tia, v jed­nom z noč­ných sto­lí­kov je den­ník mní­cha. Schody do 1D,
  • 23, Bal­kón: 🐝, me­te­osta­nica, te­leskop, od­kvap do skle­níka 1I,
  • 24, As­t­ro­láb: 📖, za­mknuté dvere, ne­do­tknutá miest­nosť, me­te­o­ro­lo­gické zá­znamy, grafy, tabuľky, hviezdna mapa

Podzemie:

  • 01, Re­likviár: Tajná časť krypty za re­li­é­fom, oltár svätého Am­bróza, na ol­tári je krištáľovom boxe za­bal­za­mo­vaný prst svätého am­bróza. Niekoľko ďal­ších zla­tých re­likvií (krí­žik, čaša s tex­t­úrou včiel, prs­teň s em­blé­mom včely)
  • 02, Krypta: Po stra­nách sú vý­klenky v kto­rých spo­čí­vajú telá mní­chov v rôznych štá­di­ách roz­kladu. V strede miest­nosti je kost­nica s ela­bo­ro­va­ným ge­o­me­t­ric­kým vzo­rom pri­po­mí­naj­úcim úľ, kde šes­ťu­hol­ní­kové bunky ob­sa­hujú lebky
  • 03, Po­klad­nica: Tajné dvere možno od­ha­liť iba ak sú cie­lene hľadané. Po­klad­nica ob­sa­huje strie­borné šperky, pár kusov zla­tých a veľký obnos ne­plat­ných ríš­skych peňazí
  • 04, Ar­chív: Za­mknuté dvere, his­to­rické zá­znamy o chode kláš­tora, as­t­ro­no­mické a me­te­o­ro­lo­gické me­ra­nia za stovky rokov, ma­t­ričné a ge­ne­a­lo­gické zá­znamy de­din­ča­nov.
  • 05, Studňa: 🐝, Okolo hl­bo­kej štvor­co­vej diery je úzky ochoz, na zemi sú su­tiny, ktoré po­pa­dali zo stropu a z átria.
  • 06, Piv­nica: Hnilé ze­mi­aky, múka, ko­re­ňová ze­le­nina, možno po­u­žiteľné úde­niny a syry. Na juhu sú tajné dvere za­kryté dre­ve­ným ob­lo­že­ním, dvere do 07 sú za­mknuté.
  • 07, Vínna piv­nica:📖, Omšové víno, pivo, me­do­vina, niek­toré sú stále pitné. V jed­nom zo sudov je scho­vaná i kostra v mníš­skej su­tane. Pri dôklad­nom presk­ú­maní je zjavné, že bol za­bitý niekoľkými bod­nými ra­nami nožom. Má u seba glejt o amne­stií špi­óna.
  • 08, Sklad che­mi­ká­lií: 💣, za za­mknu­tou mre­žou sa skrý­vajú rôzne aj ne­sta­bilné che­mi­ká­lie ur­čené k vý­robe lie­kov a vý­buš­nín
  • 09, La­bo­ra­tó­rium: 📖, La­bo­ra­tórna apa­rat­úra, che­mi­ká­lie, kniha che­mic­kých re­cep­tov
  • 0A, Za­sy­paná chodba:💣, Južná časť pod­ze­mia je kom­pletne za­sy­paná a akýkoľvek pokus o ko­pa­nie skončí ďal­ším zá­sy­pom
  • 0B, Scho­disko: ústi v ka­pi­tul­nej sieni 14, treba ho naj­prv od­kryť zhora
  • 0C, Za­sy­paná chodba ku krá­teru: 💣 zásyp je dlhý, práca ne­bez­pečná a sú iné lep­šie cesty do pod­ze­mia.